תחילת שנה בגן -
מפגש ראשון עם קבוצה חדשה:
כיצד נרגיע ילדים רגישים וחוששים?

הכל יהיה בסדר,
כולנו כאן בחדר.
יהיה לנו כיף,
כדאי להצטרף.


הכל יהיה בסדר,

כולנו כאן בחדר.
יהיה ביחד כיף,
כדאי להצטרף.


את השיר הזה אלתרתי בתחילת השנה, במפגש ראשון בקבוצה חדשה, כשהרגשתי שהילדים קצת חוששים.
ייתכן שכמה מהילדים בכו או עמדו לבכות, חלקם היו לאחר פרידה מההורים, טרם הכירו אותי ואת הגיטרה, והישיבה בחדר המפגש הייתה עבורם חוויה חדשה ולא מוכרת. חזרתי על השורות שוב ושוב כמעין “מנטרה”, כשאני סוקרת את כל הילדות והילדים, יוצרת קשר עין מלווה בחיוך, וכך משרה רוגע ואמון, זורעת זרעים להתקשרות שלי עם הילדים.


תוכלו לאלתר שיר אחר, אך חשוב שהוא יהיה בעל לחן מרגיע ומסר ברור של הרגעה.


החזרה על ה”מנטרה” מרגיעה לא רק את הילדים אלא גם אותנו. לעיתים כשהקבוצה חוששת זה משפיע גם עלינו:
האם נצליח להגיע אל הילדים ולהרגיע אותם? האם נצליח לקיים את המפגש? מה יחשבו עלינו הגננות?

אנחנו שרות שוב ושוב את המילים והלחן המרגיעים, שולחות מסר מרגיע לילדים ולצוות, מרגיעות גם את עצמנו ומשרות תחושת אמון וביטחון על כל הנוכחים בחדר. זהו סוג של “ערסול” משותף, כשה”ערסל” הוא השיר.


גם אם יש עדיין ילדים לא רגועים,  אנו ממשיכות בשלנו. ניצור קשר עין מיוחד עם הילדים החוששים יותר, אבל בלי להשתהות יתר על המידה. 
מבט חודרני מדי עלול לחזק את החשש ואת החרדה. מבט מרפרף ומחויך ירגיע את הילד/ה, יסמן שאנו רואות, מבינות, מקבלות, תומכות אך “לא נוגעות”. זה עובד כמו קסם.


שימו לב בסרטון –
הוספתי אלמנט של משחק קוקו, כשאני מסתתרת מאחורי התיק. התיק עצמו יוצר עניין: מה יש בתוכו?
בד בבד עם ההרגעה, מתעוררת סקרנות, ועמה דריכות וציפייה לבאות. מה שקודם נחווה כסוג של “איום”, משנה את פניו לסוג של “הבטחה”.


לאחר שהשגנו את הרוגע ואווררנו את המרחב מהחששות שהיו בו מפני החדש והלא מוכר, נמשיך במפגש בצורה מסקרנת, מעלה חיוך ומשחקית. זו תהיה תחילתה של ידידות מופלאה!

 

—————————

התוכן לקוח מתוך הקורס המצולם:
כיצד לתכנן מערכי שיעור? קורס מעמיק ושיטתי, שיעשה את הכל יותר ברור!


תמצאו בקורס שמונה מערכי שיעור מוסברים – גם כלים, גם חומרים.


באמצעות סרטוני הקורס, קובצי השמע, ההסברים הכתובים, הטבלאות והתרשימים, תוכלו להכיר את כל החומרים המוזיקליים משמונת המערכים, תוך ניתוח מפורט ומעמיק של תהליך הלמידה:
מה מכיל מפגש יחיד? כיצד מפתחים אותו מן המפגש הקודם? כיצד ממשיכים ממנו למפגש הבא? כמה  פעמים לחזור על החומרים? איך לגוון את החזרות הללו? מה בין תכנון מערכי שיעור ובין משחק הפאזל?


בנוסף לחומרים ולמערכים, הניתנים ליישום מיידי בתחילת השנה, תמצאו בקורס כלים לתכנון יצירתי של רצף מפגשים משחקיים, מסקרנים, מקדמים ומהנים, שיתרמו להסתגלות הילדות והילדים לגן ויחזקו את התקשרותנו עמם.


מאחלת לכולנו
פתיחת שנה רגועה ומהנה!

אילאיל

אהבתם? שתפו:

דילוג לתוכן