נשרט לי הדיסק,
הקבצים הלכו לאיבוד!

נשרט הדיסק הפיזי?
נמחק הדיגיטלי?
לכבוד המאורע
כתבתי שיר ויראלי!

מוזמנות ומוזמנים לצפות בסרטון “יוצרת מקטרת – שיר ויראלי

(טוב, הוא רק יצא מהתנור, ולכן עדיין לא ויראלי, אבל הוא בהחלט יכול להיות… זה תלוי רק בכם…)


האתר החדש שלי עלה לאוויר לפני כשנה.
עכשיו אפשר לרכוש דיסקים ושירים לתינוקות, פעוטות וילדים, חוברות הדרכה לדיסקים, תכנים למפגשי מוזיקה, תנועה ויוגה לילדים, קורסים והשתלמויות לגננות ולמדריכות חוגים – גם בפורמט דיגיטלי. לכאורה הכל טוב וכולן מרוצות, אבל מה? נולדה בעיה חדשה…


פעם בכמה ימים אני מקבלת פנייה במייל או בטלפון ממישהי שקנתה דיסק או הייתה בהשתלמות שלי לפני כמה שנים, שאומרת שהדיסק נשרט מרוב שימוש / הלך לאיבוד במעבר דירה / הושאל ולא הוחזר / נשאר בגן הקודם / הקבצים הדיגיטליים נמחקו כשהחליפו מחשב או טלפון… ושואלת: “מה אפשר לעשות?”, ו”האם תוכלי לשלוח לי את החומרים כעותק דיגיטלי?”

 

אני מודה שהשאלה הזו מצליחה להפתיע אותי בכל פעם מחדש… אני יושבת ועונה ומסבירה בסבלנות, אבל זה גוזל לא מעט זמן, ולפעמים מלווה באי הבנות או בחוסר נעימות מול מישהי ששאלה שאלה תמימה (אני יודעת שאף אחת לא שואלת מתוך כוונה רעה – ושהבעיה, כפי שתיכף אסביר, בכלל נמצאת בטכנולוגיה). 

 

כדי להסביר למה “שיר הוא לא אוויר” ומדוע אני לא יכולה לשלוח מחדש, בחינם, חומרים שאבדו או נמחקו, החלטתי להקליט את השיר ולכתוב את הפוסט שאתן קוראות עכשיו.

 

אז ככה:

דיסק הוא מוצר כמו כל מוצר אחר. אם ספר הולך לאיבוד, אם טושים דוהים ונגמרים או אם נשפך קפה על שמלה זה מצער בהחלט, אבל אין ציפייה לקבל ספר, שמלה או טושים חדשים. אם רוצים וצריכים את המוצרים הללו שוב, אין ברירה אלא לרכוש אותם מחדש. לגבי דיסקים, לעומת זאת, יש ציפייה לאחריות לכל החיים ולמשלוחים חוזרים… אז מה ההבדל? מאוד פשוט: דיסק אפשר לצרוב ושמלה לא… 


על כל דיסק שנקנה ממני לאורך השנים נצרבו עוד אינספור עותקים אחרים…
מורות ומדריכות צרבו לגננות, גננות צרבו להורים, הורים צרבו לחברים, החברים צרבו לחברים שלהם… חברוֹת חוגים גדולות צרבו תכנים מוזיקליים למדריכות על בסיס קבוע, ואפילו משרד החינוך (!) נהג לחלק דיסקים צרובים עם לא מעט שירים שלי בהשתלמויות המוניות לגננות.

 

אגב, ברוב המקרים הצריבה הזו נעשתה ללא שום פידבק ליוצרות, כך שמי שקיבלו את הדיסקים אפילו לא ידעו של מי השירים שהן משמיעות…


מכשירי השמעת הדיסקים הפיזיים הולכים נעלמים מן העולם…
אז אמנם כבר לא צורבים דיסקים, אבל כעת שיתוף התכנים עבר לקבוצות ווטסאפ ולאתרי שיתוף קבצים, כאשר הפצת שירים המונית מתאפשרת בלחיצת כפתור אחת.

 

למעשה, הטכנולוגיה פגעה בנו, היוצרות, פעמיים. גם נשארנו עם מלאי עצום של דיסקים פיזיים שכבר לעולם לא יימכרו – וגם העברת השירים נעשתה עוד יותר קלה ופשוטה…

 

אולי לא כולן יודעות, אבל להקליט שירים עולה המון (המון!) כסף. מעבר לזמן הכרוך בכתיבת השירים, הלחנתם והכנת העיבוד עבורם, בכל מאות השירים שיצרתי והקלטתי עד כה ישנה נגינה חיה, עיבודים עשירים שמשלבים ערוצים נפרדים של קולות וכלי הקשה. כל שיר מקבל תשומת לב, אהבה והמון השקעה. זה אומר שכל שיר בודד דורש שעות רבות של עבודת אולפן, ויכול לעלות אלפי שקלים (כן, לכל שיר!)

 

תמיד אהבתי לחבר שירים, להלחין שירי משוררים וללמד את השירים הללו בגנים שלי, ובשלב מסוים התחלתי להקליט אותם ולהדריך גננות ומורות בהשתלמויות. השקעתי בכך זמן וכסף, כשהמטרה העיקרית הייתה ונשארה לעשות משהו טוב בשדה החינוך המוזיקלי (שלא פעם הוא רועש ותעשייתי) ליצור שירים מותאמים במיוחד לתינוקות, פעוטות וילדים ולסייע למדריכות חוגים ולגננות למלא את המפגשים בתוכן מוזיקלי מסקרן ואיכותי.

 

תבינו, אני באמת נהנית ממה שאני עושה. אני אוהבת את הילדות והילדים בגנים, נהנית לחבר עבורם שירים ודקלומים ושמחה להקליט ולחלוק את היצירה שלי אתכן, המורות, הגננות וההורים. יצירה מוזיקלית היא עבורי זכות ושליחות. אבל באותו הזמן, היא גם העבודה שלי, שממנה אני מתפרנסת.

 

אז התברכתי בכך שאני עובדת במה שאני אוהבת, אבל האמת העגומה היא שההפצה ההמונית הובילה למצב שבו פשוט כבר לא משתלם להקליט חומרים חדשים. יש עוד כל כך הרבה שירים יפים שחיברתי או הלחנתי וטרם הקלטתי, למרות שאני יודעת שהילדים ואתן תאהבו אותם…

 

כאמור, לפני שנה העליתי לאוויר את האתר החדש. יצרתי אותו מתוך הבנה שדיסקים פיזיים הופכים למוצר לא רלוונטי, וכדי לאפשר לכן לרכוש את השירים בפורמט דיגיטלי בצורה ישירה וקלה ובמחירים נגישים.

 

השקעתי הרבה מאוד כסף – עם לא מעט בעלי מקצוע – כדי ליצור פלטפורמה שבה תוכלו לטעום מהשירים, לצפות בסרטוני ההדרכה, לרכוש קורסים והשתלמויות ועוד. מעבר להוצאה העצומה על בניית האתר (שמי יודע מתי אסיים להחזיר אותה), ישנן הוצאות שוטפות של אחסון, תפעול, סליקה ותחזוקה.

 

זה אומר שלמרות ש(כמעט) כל המוצרים באתר כיום הם דיגיטליים, זה לא אומר שאין להם עלויות. כאמור, “שיר הוא לא אוויר”… (ואם עוד לא צפיתן בשיר הוויראלי, זה הזמן!)


אני כותבת את הפוסט הזה בבקשה שתבינו את הצד שלי


אם אתן אוהבות את הדיסק שהלך לאיבוד, נשרט או נמחק ומעוניינות להמשיך להאזין לו עם הילדים – או לחלופין, אם לא רכשתן את השירים שברשותכן, אלא קיבלתן עותקים שלהם מחברות, ולא הייתן מודעות לנושא, אני מזמינה אתכן לתמוך ביצירתי ולרכוש אותם באתר
.

 

אתן תוכלו להמשיך להתפרנס מהמוזיקה בשיעורים או להאזין עם הילדים בבית או בנסיעה, ואני אוכל להמשיך ליצור. רכישת חומרים מוזיקליים, בצורה חוקית וברכישה ישירה מהיוצרות, היא אינטרס משותף לכולנו.

 

בהזדמנות זו אני מבקשת להודות מכל הלב לאלה שרכשו את השירים לאורך השנים, שמרו על זכויות היוצרים ונמנעו מהפצתם (ולעתים אף חזרו ורכשו אותם פעם נוספת אם התבלו או הלכו לאיבוד).


תודה גם לכל מי שרוכשות באתר החדש, מדי פעם או על בסיס קבוע
. אתן עוזרות לי להרגיש שהחזון שהיה לי לגבי האתר כמקום שאפשר לקבל בו חומרים מוזיקליים, גישת עבודה, כלים להעברת מפגשים בגן ותכנים איכותיים לעבודה עם הגיל הרך, קורם עור וגידים, וממלאות אותי במוטיבציה להעלות אליו תכנים נוספים.

 

ובקשה אחרונה:
האם תוכלו בבקשה להפיץ את השיר ואת הפוסט בכל ערוץ שזמין לכן?
אני בטוחה שעל הדרך הוא יסייע גם ליוצרות אחרות, וכך תוכלו לעזור לנו בהגברת המודעות לנושא.

 

שלכן,
אילאיל

אהבתם? שתפו:

דילוג לתוכן